DLA BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE

0
223
DLA BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE
DLA BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE

Przed nami rozpoczęcie nowego roku szkolnego. 2 września dzieci i młodzież powrócą do szkół na terenie powiatu bieszczadzkiego. Wzrost liczby pieszych zawsze potęguje zagrożenia związane z bezpieczeństwem. Po przerwie wakacyjnej, jak każdego roku, policjanci będą prowadzić wzmożone działania prewencyjne wspierane działaniami profilaktycznymi.

Rola rodziców i opiekunów prawnych jest nieoceniona. To oni bowiem powinni wybrać najbezpieczniejszą trasę dziecka do szkoły, omówić z nim wszystkie znajdujące się na „trasie”- znaki drogowe oraz zagrożenia, jakie mogą wystąpić. Pamiętajmy, że pieszych i rowerzystów nie chronią nowoczesne systemy bezpieczeństwa: pasy, zderzaki, poduszki powietrzne czy karoseria pojazdu. Dzieci nie potrafią też bardzo często realnie ocenić występującego zagrożenia.

Rodzicu,

  • Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
  • Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
  • Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia.
  • Zwolnij, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
  • Dowożąc dziecko do szkoły pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.
  • Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej.
  • Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Kierujący pojazdami,

  • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Policjanci także rozpoczynają przygotowania, by dzieci i młodzież bezpiecznie wróciły do szkół. Działania funkcjonariuszy, to nie tylko kontrole na drogach, to także sprawdzanie infrastruktury drogowej, czy działalność profilaktyczna i informacyjna.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich.

źródło: KPP Ustrzyki Dolne