SPĘDŹMY BEZPIECZNIE OSTATNI WEEKEND WAKACJI NAD WODĄ

0
151

Przed nami ostatni weekend wakacji. Policjanci po raz kolejny przypominają jak powinniśmy zachować się, aby uniknąć tragedii podczas korzystania z basenów, czy też wyjeżdżając nad jezioro lub morze. Warto zadbać o własne bezpieczeństwo.

  • Pamiętajmy, aby nad wodą zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować, w taki sposób aby nie stracić ich z oczu.
  • Podczas pływania zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie.
  • Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną tragicznych wypadków.
  • Nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem. W sytuacji, w której złapie nas skurcz nie panikujmy, a okrzykiem wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej interwencji.
  • Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu. Spędźmy ostatni tydzień wakacji dbając o własne bezpieczeństwo.

Policjanci przez wakacje spotykali się z wypoczywającymi w Bieszczadach w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W bieżącym tygodniu można było otrzymać broszury, ulotki informacyjne od policjantów i strażaków nad odnogą Jeziora Solińskiego w Teleśnicy.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”- to akcja poświęcona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, a głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć.

źródło: KPP Ustrzyki Dolne